„Толкова време търсих работа и не успях – въпреки квалификацията ми, въпреки висшето ми образование. Оказа се, че това не е достатъчно. А всъщност човек трябва да прави това, в което наистина е добър и в което му върви“. Това казва Анелия Илиева, една от деветнадесетте млади специалисти, които преди няколко години минаха успешно през тримесечните стажове, организирани в рамките на пилотния проект „Мост към бизнеса“ и които впоследствие получиха предложение за постоянна работа в частния сектор.
Но защо млад, образован и квалифициран човек трябва да се реализира на пазара на труда чрез някаква стажантска програма, би се запитал всеки непредубеден. Отговорът е неочакван: Анелия, подобно на останалите млади специалисти - участници в проекта, е от ромски произход. В българските условия се оказва, че този произход доста често има по-голяма (при това – негативна) тежест от образованието и квалификацията.
Според едно неотдавнашно изследване на Европейската комисия близо 25 на сто от ромите в България смятат, че техният произход е причината да не бъдат наети на работа. Нещо повече – у нас все още може да се срещнат обяви за работа, в които се посочва изрично, че за тях не могат да кандидатстват роми. В най-добрият случай младите и образовани роми работят на такива позиции в обществения сектор, които не съответстват на тяхната квалификация.
В опит да преодолее тази дисбаланси Институт „Отворено общество“ – София, заедно с Фондация Аутономия от Унгария (страна, която се сблъсква с аналогични проблеми) и Централноевропейския университет, реши да продължи и да доразвие Програма „Мост към бизнеса“ . Програмата хвърля мост между пазара на труда в частния сектор и образовани роми от България и Унгария, които се стремят към качествени работни места в равностойна среда.
„Аз и екипът, който ръководя, подкрепяме тази програма. Намирането на качествени и мотивирани служители е част от задълженията ни да поддържаме качествена медицина. Това население на България [ромското - бел. ред.] и тази група млади специалисти са важни“, казва д-р Методи Янков, управител на МБАЛ „Сердика“. „Това е още един начин да привлечем към нашия голям екип млади и ентусиазирани хора“, казва от своя страна Цвета Маринова от ЧЕЗ България.
ЧЕЗ, МБАЛ „Сердика“, заедно с "Карлсберг България" АД, Обединена Българска Банка, "3Д Софт Сълюшънс" ООД, "Еко Офис БГ" ЕООД, "Ай енд Джи Иншурънс Брокерс" ООД, "Данон Сердика" АД и др. бяха партньори на „Мост към бизнеса“ в първото му издание. Амбицията на екипа на Програмата е този списък да се разшири и обогати. Компании като Сирма Солюшънс АД, Индъстри уоч, Efficiency ООД и и други партньори като CSR Bulgaria вече протегнаха ръка на „Мост към бизнеса“.
„Отварянето на частния бизнес към образованите и квалифицирани младежи от ромски произход е от полза не само за непосредствените участници в Програмата“, казва Димитър Димитров от Институт „Отворено общество“ – София, който е и мениджър на „Мост към бизнеса“. „Нашият екип не само ще съдейства безвъзмездно на партниращите компании за наемането на хора от уязвими групи, както и за включването на бизнеса в мрежи от социално отговорни и солидарни компании, но и ще му осигури адекватни консултации за кандидатстване по европейски проекти“, допълва той.
С други думи, в „Мост към бизнеса“ всички печелят.
Ако сте частна компания и искате да се присъедините към Програма „Мост към бизнеса“, можете да попълните Меморандума за сътрудничество и да го изпратите на адрес
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
Още за Програмата можете да научите тук.
|