Променените тенденции в грижата за децата на световно ниво доведоха до промени в международната организация, както и до създаването на нов модел интегрирано в градска среда SOS детско селище. На състоялата се на 3 февруари пресконференция SOS Детски селища България представи своята визия за бъдещoто развитие на Сдружението, с която се цели да се отговори на сериозните промени в досега познатите модели на грижа за деца в риск, както и на социалното и икономическото развитие на обществото по света и у нас.
По време на пресконференцията, Ела Янчур, представител на международната организация SOS Children’s Villages International, и регионален директор за България сподели европейския и световен опит в развитието на SOS детските селища.
„В Европа ние вече не строим SOS детски селища, а се ориентираме към т.нар. интегрирани селища. Такъв е примерът с Флоридсдорф в Австрия - интегрирано селище в условията на градската среда на Виена. То е разположено именно там, където има повече възможности за социализация и здравни и образователни услуги“ разказа Ела Янчур, представител на международната организация SOS Children’s Villages International. „Интегрираният модел ни позволява да разпределяме по-ефективно ресурсите, като навсякъде си сътрудничим с местните власти и органи, за да можем да подкрепим децата и приемните семейства най-ефективно“, допълни г-жа Янчур.
Сдружение SOS Детски селища България започна прилагането на дългосрочната си стратегия за устойчиво развитие, която е съгласувана предварително с международната SOS организация и с нея са запознати по-големите дарители и партньори на SOS Детски селища България. Стратегията предвижда детските селища на Сдружението в страната да се развият по начин, който да осигури пълноценно детско развитие в съзвучие с променящите се държавна политика и практики в международната SOS организация.
Дани Колева, Програмен директор на Национална мрежа за децата, сподели и основните аргументи за подкрепата, която НМД предоставя на SOS Детски селища: „НМД категорично подкрепя усилията на колегите от SOS да подобрят възможностите за децата в SOS детското селище и да им дадат шанс и възможност за по-добро образование, по-добра здравна грижа и шанс за по-добра професионална реализация. Въпросите за бъдещето на земята, сградите, работата на хората от село Дрен са важни и трябва да намерят своя отговор, но за нас на първо място трябва да са правата, нуждите и интересите на децата, за които семейството е най-добрата среда за развитие на детето, а социалното включване на децата е от първостепенно значение.“
С подкрепата на международно ниво и съдействието на държавните институции, традиционният модел на SOS Детско селище, който бе изграден в с. Дрен преди 20 години ще бъде заменен от нов – на интегрирано в градска среда в София и Перник SOS детско селище. Организацията подготви индивидуална програма за интеграция и подкрепа на всяко едно дете и приемно семейство. За да се гарантира успехът, планираните действия са съгласувани с международната SOS организация, а самият процес на преместването се следи от опитни експерти с цел постигане на плавна адаптация. На вниманието на международната организация стои и въпросът за бъдещото използване на изградената инфраструктура в Дрен и вземането на най-правилното решение за бъдещото й използване съвместно с община Радомир, като съсобственици и страни със споделена отговорност. Сдружението е готово да обсъди всички възможности за разрешаването на настоящата ситуация и ще продължи да поддържа имота, докато се постигне споразумение за бъдещото му предназначение.
Като най-голямата международна организация за закрила и работа с деца, SOS Детски селища осигурява възможно най-качествени грижи и подхожда с уважение и обич към всяко едно дете. Актуална информация за хода на процеса ще бъде предоставяна своевременно на всички заинтересовани страни. Настаняването на деца в подходяща среда и всяка промяна в грижите за тях се определя, проследява и оценява както от експертите в Държавната агенция за закрила на детето и Агенцията за социално подпомагане, така и от SOS Children’s Villages International.
|