Новини -
Човешки капитал и условия на труд
|
Неделя, 31 Май 2015 14:50, CSR News |
Нова здравна програма започват компаниите от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. Тя има за цел да повиши здравната култура и да поощри здравословния начин на живот на служителите и техните семейства. Началото се дава на 31 май – Световния ден без тютюнопушене, като първият проект от програмата е за насърчаване на служителите да откажат цигарите.
Членовете от Мрежата са подготвили Отворено писмо, с което призовават останалите компании в България да се присъединят към програмата и чрез прилагането на здравословни практики да бъдат активни участници в подобряването на живота на служителите си.
“Компаниите членки на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН осъзнават, че здравето на служителите трябва да бъде на първо място сред ценностите на съвременните социално отговорни организации. Не само чрез поддържането на здравословни и безопасни условия на труд, но и с насърчаването на по-добрия и ползотворен начин на живот, който повишава личното щастие и мотивацията”, пише в писмото.
Първият проект от програмата е свързан с най-голямата предотвратима причина за смъртност в световен мащаб – тютюнопушенето. Според организацията отговорните компании, които разбират сериозността на проблема, трябва да помогнат на служителите, желаещи да откажат цигарите, и да работят ефективно за превенция на тютюнопушенето. Изследване на американски учени през 2013 година показа, че заради по-честото си отсъствие от работа, взимането на кратки почивки и намалена продуктивност, пушачите струват между 2 и 3 пъти повече за компаниите от останалите служители като разходи и пропуснати ползи.
Първото събитие от инициативата ще се проведе на 1 юни в “Софарма” АД, компанията лидер на проекта. В понеделник служителите ще имат възможност да се информират за вредата от тютюнопушенето, да измерят количеството въглероден оксид в белите си дробове, виталния капацитет и парциалното налягане на кислород в кръвта, както и да научат какви са най-лесните и достъпни методи за отказване от вредния навик.
Целия текст на Отвореното писмо за повишаване на здравната култура на служителите в компаниите можете да прочетете тук в PDF .
|