Сряда, 02 Октомври 2013 12:26, РДБЗ
|
Децата с тежки бъбречни увреждания или с бъбречна недостатъчност са пациенти на болничните заведения още в ранна детска възраст. В продължение на седмици, месеци и години те са подложени на оперативни интервенции, жизненоважни манипулации или на мъчителни процедури на хемодиализа. Поставени са в ситуации на неизвестност, страх и незнание.
През 2013 /2014 година реализираме инициатива „Да бъдем заедно“, която е насочена към децата с бъбречни заболявания извън болничните заведения и техните родители, на територията на град София.
Основните дейности на инициативата са свързани с организирането и реализирането на посещения на исторически и културни обекти на града ни.
Смятаме, че по този начин ще провокираме не само интерес у семействата към забележителностите на столицата, но ще изградим познания и умения у децата.
Вижте тук датите, в които ще се реализира инициативата през 2013г. тук.
Всеки, който би желал да участва или да подкрепи инициативата, нека ни пише на ел. поща:
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
|
Петък, 28 Септември 2012 13:51, РДБЗ
|
Воден от родителската си загриженост, екипът на сдружение „Асоциация на родители на деца с бъбречни заболявания“ , започна инициатива „Дни на доброволното четене“. Кампанията се осъществява благодарение на доброволното участие на граждани, проявили загриженост и отговорност към съдбата на децата на хемодиализа.
Настоящата инициатива има за цел да облекчи престоя на децата в Центъра по хемодиализа повреме на извършваната терапия, както и да създаде условия за изграждането на взаимно доверие и приятелство с доброволците - възможност за разширяване и обогатяване на социалните умения и контакти на децата.
В рамките на инициативата, в продължение на три месеца, ще бъдат провеждани посещения от доброволци, като децата ще имат възможност да се запознаят с различни литературни герои и да се включат в различни забавни занимания.
Описание на проблема:
През 2008 година по данни на Националния център за здравна информация, в България са хоспитализирани 9872 случая на деца на възраст от 0 до 17 години , с Болести на пикочо-половата система /БППС/, от които 119 случая на деца с хронична бъбречна недостатъчност, а през 2009 година броя на хоспитализираните БППС е 9309.
Тази информация, би трябвало да провокира институциите да възприемат мерки, с които не само да информират гражданите за огромната роля на бъбреците в човешкия организъм, но и да възприемат мерки за тяхното наблюдение и лечение.
Много от децата в Детския център по хамодиализа към СБАЛДБ са наблюдавани и диспансеризирани още от ранна детска възраст. Така центърът се превръща в техен втори дом, където се подлагат на поредната хемодиализа и консултация. В центъра те прекарват дълги часове заедно с родители и медицинските специалисти, обединени в лечението на хроничната бъбречна недостатъчност.
Всеки, който би желал да дари миг на надежда и любов на децата на хемодиализа, може да се включи в „Дни на доброволното четене“.
За допълнителна информация, ни пишете на адрес:
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
.
|
Петък, 28 Септември 2012 13:20, РДБЗ
|
Инициатива „Психологическа подкрепа за родители, деца и медицински специалисти“ в центъра по детска хемодиализа към СБАЛДБ – София
Инициативата се реализира с доброволното участие и съдействие на специалисти в областта на психологията
Настоящата инициатива има за цел да подобри психологическата среда на отглеждане, израстване и лечение на децата с хронична бъбречна недостатъчност и на хемодиализа, както и да създаде условия за изграждането на устойчива във времето психологическа подкрепа за децата в центъра по детска хемодиализа и техните семейства. Това би повлияло на провеждането лечение.
В рамките на инициативата, в продължение на шест месеца, ще бъде провеждана психологическа работа и консултация с родители, деца и медицински специалисти, чрез използването на различни способи и методи.
Какъв е проблемът:
Борбата с хроничната бъбречна недостатъчност е един продължителен процес, в който активно участие взимат родители, деца и медицински специалисти. Дългите години на лечение, манипулации и неизвестност променят живота не само на децата, но и на цялото семейство.
Необходимостта от психологическа подкрепа за родители и деца, възниква още при поставяне на диагнозата „Хронична бъбречна недостатъчност“. Тази подкрепа се оказва още по-съществена и значима в предстоящите години, когато родители и деца, трябва да намерят воля и сили, за да продължат провежданата терапия и лечение.
Въпреки медицинското си образование, здравните специалисти се нуждаят от съдействие, с което не само да преодоляват критичните моменти при лечението на децата, но и да подобряват прилаганото лечение и качеството на предлаганата здравна услуга.
Финансиране:
Минималните средства, които сдружението продължава да търси, за да може да развие алтернативна психологическа подкрепа в центъра по детска хемодиализа в рамките на 12 месеца, са в размер на 4800 лева, включващи хонорари на двама специалисти.
За допълнителна информация, пишете ни на адрес:
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
.
|
|
|